Hodinkománie

18.05. 2012
Jsem člověk žijící stranou módních vln, nejsem free+cool+in (čti frikulín), nepoužívám smartphone, tablet a podobné "trendy" nesmysly (z mého pohledu). Většinu mého majetku tvoří věci, které mají nějaký praktický význam a tak je vybírám zejména podle jejich užitné hodnoty. Jsem druh na vymření.

Nedávno jsem zjistil, že frikulíni (a nejen oni) našli novou sféru hustě IN zboží, kterým si mezi lidmi se stejným vnímáním světa zvyšují sociální status. K mému částečnému překvapení to je věc tak obyčejná - hodinky. Na jednu stranu je to slušný zářez na pažbě prodejců hodinek a marketingový úspěch výrobců "prestižních" značek hodinek. Vytvořili zdání důležitosti značkových hodinek a teď do lidí masivně tlačí reklamu.

Jenom když jedu do práce, vidím billboardy propagující Candino, Festinu atd. - tedy oslovují jenom tu vrstvu lidí, pro které slovo "prestižní" znamená, že za hodinky dají sedmičku. To ještě není žádná vyšší liga, ale když ukážete tu velkou hračku na zápěstí večer v hospodě Frantovi a Lojzovi a řeknete "festina vole", tak budou uznale kývat. Ještě o kousek uznaleji by pokyvovali, kdyby vám ruku "zdobily" hodinky od Armaniho, protože ty jsou "prestižní" za patnáctku.

Asi před týdnem jsem jel po magistrále a zjistil jsem, že tam reklamní plochy cílí na vyšší sociální skupinu, pro kterou status building znamená statisícové náklady. Mezi nudou a šedí nabídek mobilních operátorů, finančních ústavů apod. tam září reklama na hodinkofetišistickou modlu - Rolexky. To je úplně mimo měřítka Franty a Lojzy, takže se připravte na to, že vás takové hodinky katapultují do společnosti Rytmuse nebo odboráře Dufka a to se jim ještě můžete vysmát, protože mají "jenom" Breitlingy.

Ale zpět k jádru pudla. Praktický význam hodinek je daný - přesně ukazovat čas (někdy i datum). Pro mě bylo taky vždycky důležité, aby hodinky byly odolné a nebyly moc velké (velké hodinky mi překážely např. když jsem měl košili). Dnes je naopak populární (a vidím to i u některých kamarádů) mít obrovské hodinky výše uvedených značek a naprosto je nevnímat jako stroj, který ukazuje čas. Dokud půjdou koupit i normální hodinky, je všechno v pořádku, ale stejnak mi to nedalo nezamyslet se kam ten svět spěje.


aktuální skóre: 1


Valid XHTML 1.0 Strict