Co se změnilo na registru vozidel?

19.10. 2015
Před devíti lety jsem si kupoval první auto. Byla to jedna z prvních větších zkušeností s rozsáhlejší administrativní akcí. Na evidenční prohlídce jsem byl dvakrát, protože prodejce musel napravit nějaké nesrovnalosti, dvakrát na pojišťovně (nejdřív zřízení povinného ručení, pak ohlášení změny SPZ) a v mezičase přihlášení na registru vozidel a vyzvednutí nových SPZ.

Bylo to v létě, o prázdninách, takže jela jenom slabá polovina přepážek. Dorazil jsem chvíli před otevírací dobou, vzal jsem si pořadový lístek a pustil se do úřadování. Dostal jsem asi třístránkový formulář, zaplatil poplatek a šel jsem v klidu studovat, co mám vlastně vyplnit do jednotlivých kolonek. Byl jsem poněkud rozčarován faktem, že se po mně chce, abych do formuláře v podstatě opsal velký techničák a občanku. A to proč?? Copak neexistuje kopírka? Je to stejně absurdní jako když na finančním úřadě musím vyplnit sáhodlouhý formulář přiznání k dani z nabytí nemovitosti jen proto, aby úplně stejnou práci a výpočet částky udělala úřednice a můj formulář hodila do koše.

Na samotné vyřízení záležitosti došlo až odpoledne. Takto promrhaný den mě přiklonil k názoru, že registr vozidel nikdy více. Při koupi dalšího auta jsme využili protekce, kterou měl prodejce a celé tohle úřadování se smrsklo asi na 5 minut. Třetí auto jsem si nechal přehlásit a registr vozidel jsem neviděl ani z dálky.

Poněkud nečekaně jsem dnes přišel k čerstvé zkušenosti. Brácha potřeboval formálně dokončit převod auta (změna vlastníka/provozovatele v registru), ale nemohl se úřadování osobně zúčastnit. Smutným zjištěním bylo, že za těch 9 let se skoro nic nezměnilo. Pořád je potřeba opsat techničák a občanku do formuláře. Na ten si počkáte ve frontě. Všichni členové té fronty jenom nevěřícně kroutili hlavou, proč tam nemůžou být ty formuláře v regálech a bez fronty. Platit poplatky můžete rychle, na to je tam automat, ale být taky rychle obslouženi, na to se už zřejmě nehraje.

Trochu se obávám, že s naší politickou reprezentací (současnou i budoucí) se nějakých výrazných změn k lepšímu nedočkám ani za dalších 9 let...


aktuální skóre: 0


Valid XHTML 1.0 Strict