Přítel či nepřítel?

30.04. 2009
V poslední době jsem alergický na špatné používání slov přítel a přítelkyně. Nevím, jestli to pramení z nevědomosti nebo jestli to dotyční dělají schválně, ale zaměňují význam zcela odlišných slov. Nevím, jestli má smysl se dohadovat, jestli se této chyby dopouští častěji muži nebo ženy (domnívám se, že ženy, ale je to jen můj odhad), ale bude užitečné ukázat si některé absurdity.

Proč lidé vlastně tak často pletou tato slova? Jeden z důvodů může být mediální masáž. Z televize skoro nikdy nezazní slovo "milenec". Dalším důvodem může být lidská naivita. Dokážu si představit, že prostější lidé si myslí, že ten, kdo s nimi souloží je automaticky jejich přítel. Rád bych takové vyvedl z omylu - ten, kdo s vámi souloží je { milenec, souložník, nabíječ, píchač, údržbář, koloušek, často zároveň sponzor }, ale ne přítel. Přátelství je docela jiná věc a řeknu vám, že kdybych se svými přáteli chtěl souložit, značně by to zhoršilo naše vztahy. Posledním možným důvodem je jakýsi druh puritánství, v horším případě pokrytectví. Někteří lidé mají podvědomou představu, že sex je něco špatného a že muž a žena jsou spolu z nějakých "vznešenějších" důvodů. Proto aby vypadali korektně a nestyděli se při vyslovení správného pojmu "milenec"/"milenka", řeknou raději "přítel"/"přítelkyně".

Vezměmě nyní v úvahu antonyma jednotlivých pojmů. Opakem slova přítel je nepřítel. Opakem toho "s kým souložím" je ten "s kým nesouložím". Je ten, s kým nesouložím můj nepřítel?

Další podstatná věc je, že vašemu opravdovému příteli nevadí, že souložíte s někým jiným (pokud to tedy není třeba jeho manželka). Zkuste ale říct svému "příteli" nebo svojí "přítekyni", že souložíte s někým jiným a pravděpodobně se s vámi rozejde a nenechá na vás nit suchou.

Pokud už někdo chce používat eufemismy pro slova "milenec" a "milenka", navrhoval bych "partner" a "partnerka". Pokud ti dva "spolu něco mají", dá se jejich poměr s trochou tolerance chápat jako nějaké partnerství.


aktuální skóre: 1


Valid XHTML 1.0 Strict